Te mikroby mogą... odmładzać mózg i zapobiegać starzeniu. Zaskakujące odkrycie
Niedawno jako pierwsi w Polsce opisaliśmy najnowsze wyniki badań naukowców z Tokio, którym udało się wykazać, że sekret długowieczności stulatków tkwi w... jelitach.
Podobnym odkryciem na łamach prestiżowego „Nature Aging” podzielili się teraz badacze z University College Cork oraz APC Microbe Irleand, którym udało się zaobserwować, że przeszczep drobnoustrojów pochodzących z jelit młodych gryzoni i zamieszczenie ich w ciele starszych osobników może zahamować procesy związane ze starzeniem się mózgu i pogorszeniem funkcji poznawczych.
To jednak nie koniec korzyści, bo taki zabieg może wpłynąć pozytywnie na cały system immunologiczny sprawiając, że dojrzałe ciało może być tak sprawne w odpieraniu ataku patogenów i innych czynników chorobotwórczych jak w przypadku dużo młodszych osobników.
Klucz do wiecznej młodości tkwi w... mikroflorze jelitowej
Mikroby bytujące w mikroflorze jelitowej ssaków zdaniem naukowców z Irlandii mają decydujący wpływ na tempo starzenia się organizmu. Drobnoustroje znajdujące się w jelitach młodych osobników mogą zaś pomóc w przeciwdziałaniu zmianom, które pojawiły się wraz z wiekiem w organizmach starszych zwierząt. Sporo wskazuje na to, że podobny mechanizm może dotyczyć także ludzi.
„Mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się organizmu i można go wykorzystać do odwrócenia zmian w mózgu i zaburzeń funkcji poznawczych pojawiających się z wiekiem” – zapewnia prof. John F. Cryan z University College Cork. Jego zdaniem nowe odkrycie „to dopiero początek” i potrzeba jeszcze wielu dalszych badań, by udowodnić, że podobne zjawisko można wykorzystać w przeciwdziałaniu skutkom spowodowanym starzeniem się ludzi.